1. MODEL VEDENIA MALÉHO SPOLOČENSTVA

Model farských evanjelizačných buniek

Ide o otvorené stretko – bunku, do ktorého si môže každý z jeho členov pozvať svojich blízkych či priateľov. Tento model praktizovali prví kresťania.

Charakteristika: Spoločenstvá sa stretávajú po bytoch, či v iných, na stretká určených miestach. V skupinke je maximálne dvanásť členov. Skupina je otvorená, môže ju navštevovať hocikto, ale je tam stabilita, neprechádza sa zo skupiny do skupiny. Skupinku sprevádza animátor a spoluanimátor.

Spoločenstvo je v ustavičnom raste a rozmnožovaní, vnútri ktorého existujú vzťahy k oikos (oikos – gr., označuje dom, domácnosť, rodinu, kolegov, priateľov. Ľudí s ktorými máme osobné blízke vzťahy). Bunka má za cieľ evanjelizovať a formovať misijných učeníkov, s láskou slúžiť skrze bežné každodenné vzťahy. V správnom čase tých, ktorí sú na to pripravení, pozvať do stretka.

Ak má bunka 12 stabilných členov, rozmnoží sa na dve. V tomto je jej vitalita a radosť. Rozmnoženie je Božím darom a realizáciou Jeho plánu, je nástrojom Ducha Svätého, ktorého ovocím je hlásanie a láska.

Priebeh stretnutia:

  1. Modlitba chvály, spev (10 min)
  2. Zdieľanie (10 min)- Zdieľanie je dobrovoľné a robí sa dvoma otázkami: Čo urobil Ježiš od posledného stretka pre mňa? – táto otázka učí vnímať „Božie stopy“ v ich každodennom živote – tu sa zo mňa formuje učeník. Čo som ja urobil pre Ježiša? – táto otázka v členoch rozvíja misijný rozmer učeníctva.
  3. Božie slovo + katechéza – odporúča sa čítanie Evanjelia z nasledujúcej nedele. Ľudia oceňujú, že idú na sv. omšu v nedeľu už s premeditovaným Božím slovom. Ale nie je to jediný zdroj. Témy vychádzajúce z Božieho slova a k nim katechézy si členovia spoločenstva môžu po spoločnom zvážení vybrať podľa toho, čo ich zaujíma, v čom chcú porásť. Božie slovo sa prečíta a nechá sa chvíľa ticha. Potom sa prečíta katechéza, nechá opäť chvíľa ticha a nasleduje zdieľanie.
  4. Zdieľanie nad Božím slovom a katechézou (20 min)- Zdieľanie je dobrovoľné. Zdieľanie prebieha pomocou otázky: „Čím ma oslovil Boh prostredníctvom prečítaného úryvku zo Svätého Písma?“ Aby mali všetci rovnakú príležitosť na zdieľanie, môže sa v skupine zdieľať dokola jeden za druhým. Počas zdieľania hovorí každý v prvej osobe „ja“. Napr. Páčila sa mi myšlienka „aby boli jedno“ (Jn 17) Zdá sa mi, že Boh ma (nie nás) pozýva k jednote s Ním. Počas zdieľania sa ostatní nepoúčajú, nekomentujú zdieľanie druhých. Nič z toho, čo bolo povedané sa nevynáša mimo skupinu. Zdieľanie nie je diskusia. Tému odporúčame uchopiť kerygmaticky. Žasnutie otvára srdce pre veľkosť a dobrotivosť Boha. Viac na o kerygmatickom prístupe sa dozviete TU. Viac o téme „zdieľanie“ nájdete TU.
  5. Informácie o dianí vo farnosti (5 min) – tento rozmer pomáha byť aktívny a byť súčasťou života farnosti. Odporúča sa preberať farské oznamy a hľadať svoje miesto ako sa aktívne zapojiť.
  6. Príhovorná modlitba (10 min)- za niektorého z členov bunky alebo aj za členov oikosov.
  7. Záverečná modlitba

7 cieľov bunky

bunka je originálna v tom, že umožňuje kvalitatívny rast členov (rast vo viere od momentu obrátenia k zrelosti) aj kvantitatívny rast (prijímaním nových členov)

  • rast v dôvernom vzťahu s Pánom
  • rásť vo vzájomnej láske
  • zdieľať Ježiša a svoju vieru s druhými
  • viesť k záujmu o farnosť a službu vo farnosti a v Cirkvi
  • poskytovať a prijímať pomoc
  • pripravovať nových vedúcich buniek a objavovať charizmy členov bunky pre službu vo farnosti a v Cirkvi

Evanjelizačný rozmer života bunky

Evanjelizácia oikosu spočíva v tom, že využívame k evanjelizáciii už existujúce vzťahy.
Hlavná časť služby členov bunky sa odohráva mimo stretnutia bunky, keď každý slúži oikosu vo svojom prostredí.
Aj prvotná Cirkev horlivo ohlasovala Krista a evanjelizovala svoje najbližšie okolie – oikos. Evanjelium sa šírilo cez pri-rodzené vzťahy. V prvotnej Cirkvi nenachádzame prevahu masovej evanjelizácie. Prvotná Cirkev rástla prirodzenou cestou evanjelizácie okolia.
Zdrojom načerpania nových síl, odvahy a horlivosti pre nich bolo spoločné stretávanie sa na „modlitbách, učení apoštolov, na lámaní chleba a bratskom spoločenstve. (porov.Sk 4,42) Mali radosť zo vzájomnej blízkosti.
Stretnutie bunky je však bezpečným miestom načerpania síl, vzájomného zdieľania sa a povzbudzovania k evanjelizácii.